Yeniden Pazarlama (Remarketing) Nedir?

Yeniden Pazarlama (Remarketing) Nedir?

Yeniden Pazarlama (Remarketing) Nedir?


(Remarketing) yani Yeniden pazarlama, web sitenizi ziyaret etmiş kullanıcıları yeniden hedef alan bir reklam biçimidir. Yeniden pazarlama reklamları, Google Adsense reklamları yayınlayan web sitelerinde görünen görsel reklamlardır.

Sizden hizmet veya ürün almış müşterileri veya müşteriniz olacak hedef kitleyi elinizde tutmak ve bu kitleye sürekli bir şekilde markanıza ait reklamları sunmak hem marka bilincini oluşturacak, hem de kazancınıza katkı sağlayacaktır.
Örneğin, ayakkabı satan bir firma olduğunuzu farzedin. Bir ziyaretçinin web sitenize girdiğini ve sepetine bir spor ayakkabı eklediğini fakat ödeme işlemini tamamlamadan web sitenizden ayrıldığını varsayalım. Remarketing reklamlarıyla, bu ve benzeri ziyaretçilerin sitenize geri gelmesini ve mümkünse satışı tamamlamaları için kullanıcının gezindiği veya sepetine eklediği ürünleri bu müşterilere gösterebilirsiniz.

Yeniden pazarlama (Remarketing) Nasıl Çalışır?

Bu pazarlama modelinin nasıl çalıştığını merak edenler için bir örnek verelim.

Müşteri web sitenizi ziyaret ettiğinde bir çerez aracılığıyla etiketlenir.
Web sitenizden çıkıp farklı sitelerde gezinirken, Adsense reklamları yayımcılığını yapan sitelerde yeniden pazarlama reklamlarınızı görecektir.
Bu tarz ziyaretçilerin belirli bir kısmı karşısına çıkan bu reklamlara tıklar ve satış yapmak istediğiniz sayfaya yönlenir.

Remarketing Reklamlar, Banner Reklamlardan Farklı mıdır?

İkisi arasındaki en belirgin fark, banner reklamlara kıyasla ziyaretçileri hedefleme özelliğidir. Banner reklamları hazırlarken, reklamı görmesini istediğiniz kişilerin yaş aralığı, cinsiyeti, bölgesi ve ilgi alanı gibi seçenekleri belirleyip, kitleyi hedefleyebiliyorsunuz.

Yeniden pazarlama ile satış yapmak istediğiniz kitleye daha önce web sitenize girmiş olan kişileri hedef alarak reklam veriyorsunuz. Bu kitle, web sitenizi ziyaret etmiş ve web sitenizle bir şekilde etkileşime giren ziyaretçilerdir. Buradaki en büyük avantaj, hedeflemenizin daha kesin olmasıdır.

Remarketing ile kullanabileceğiniz birçok strateji bulunur. Stratejiler arasında en uygun olanını seçmek için yapılması gereken Google Adsense alanında uzman bir ajans veya kişi ile çalışmaktır.

En Etkili Yeniden Pazarlama Stratejileri

 

1. Alışverişi yarım bırakmış sepet müşterilerine yeniden pazarlama

Remarketing Reklam

Stratejiler arasında en etkilisidir, çünkü web sitenizi ziyaret eden bir müşteri sepete ürün eklermişse bu durum satış döngüsünü başlattığı anlamına gelir. Bu aşamada kullanıcı, almak istediği ürünü seçmiş ve kararını vermiştir. Ziyaretçilerin alışverişi tamamlamamasının birkaç nedeni vardır. Bunlar rakip sitelerdeki fiyatın daha uygun olması, kargo ücretleri veya ödeme seçeneklerinde oluşan hatalar şeklinde listelenebilir. Remarketing kampanyanızı başlatmadan önce, web sitenizde bu tarz durumların problem oluşturup oluşturmadığını kontrol etmenizde fayda var. Sonrasında ise, vereceğiniz reklamlarla bu kullanıcıları tekrar web sitenize çekip, alışverişlerini tamamlatabilirsiniz.

2. Akıllı listeler kullanın

Akıllı listeler, Google’ın sizin için otomatik oluşturduğu bir liste türüdür. Çok hedefli listedir; çünkü Google hangi kullanıcının dönüşüm olasılığının yüksek olduğunu belirlemek için sitenizdeki Google Analytics verilerini kullanır ve ardından yeniden pazarlama reklamlarınızı yalnızca bu müşterileri hedefleyerek başlatabilirsiniz. Sayfa görüntüleme sayısı fazla olan siteler için akıllı listeler, göz önünde bulundurulması gereken önemli bir yeniden pazarlama stratejisidir.

3. Daha önce alışveriş yapmış müşterileri hedefleme

Daha önce web sitenizden alışveriş yapmış müşteriler, sitenizde bulunan diğer ürünlere de ilgi duyabilir.

“Dönüşüm müşterileri” listesi hazırlayarak, web sitenizi ziyaret etmiş binlerce ziyaretçi arasından daha küçük bir kitleyi hedefleyebilirsiniz. Bu hedef kitle daha önce sitenizden alışveriş yaptığı için, firmanız hakkında bilgili olduğundan tekrar sipariş verme potansiyeli yüksek kullanıcı grubunu oluşturacaktır.

Ayrıca, çok satan belirli ürünler için de yeniden pazarlama listeleri oluşturabilirsiniz. Yani müşteriler belirli ürünleri ziyaret edip satın aldıysa, onlara ilgili bir ürüne yönelikte reklamlar hazırlayabilirsiniz.

Yorumlar kapalı

WhatsappTelefon