WordPress Yeni Bir Site Hızlandırma Eklentisi Yayınladı


WordPress, web sitelerini hızlandırmaya yardımcı olan resmi bir eklenti duyurdu. Yayıncılar yeni beta özelliklerini test edebilir ve geri bildirimde bulunabilir.

WordPress, Performance Lab eklentisi adlı bir eklentinin yayınlandığını duyurdu. Bu eklenti WordPress sitelerinin hızlandırılmasına yardımcı olmak için, WordPress Performans Team tarafından geliştirilmiştir. Eklenti, yayıncılara WordPress’in özüne dahil edilmeden önce yeni iyileştirmeleri kullanma fırsatı veriyor.

WordPress çekirdek geliştiricilerinden oluşan WordPress Performans Team, WordPress çekirdeğinin gelecekteki bir sürümüne dahil edilmek üzere geliştirilen yeni özellikler hakkında geri bildirim almak için eklentiyi geliştirmiştir.

WordPress Performance Team

WordPress Performance Team, WordPress çekirdeğindeki performans iyileştirmelerini koordine etmek amacıyla Kasım 2021’de kuruldu. Ekip, Google ve Yoast’tan bazı ekip üyeleriyle birlikte WordPress geliştiricilerinden oluşuyor.

İlk görüşmelerinden itibaren üzerinde çalışılacak performans projelerinin bir listesini çıkardılar ve Performance Lab Plugin olarak adlandırılan bu eklenti, performans ekibinin çıkardığı sonuçlardan biri.

Performans Lab Eklentisi

Performance Lab eklentisi, yayıncıların wordpress sitelerini hızlandırmasına ve web sitelerini yavaşlatabilecek sorunları teşhis etmesine yardımcı olmak için tasarlanmış WordPress iyileştirmelerine erişim sağlıyor.

Eklentinin kendisi modüler bir şekilde tasarlanmıştır, böylece yayıncılar kullanmak istedikleri geliştirmeleri seçip uygulayabiliyor.

Eklentideki yeni özelliklerin sonunda WordPress’in gelecekteki bir sürümüne dönüştürülmesi amaçlanıyor.

WordPress, bu yeni özellikleri bir eklenti aracılığıyla erkenden yayınlayarak olası sorunlar hakkında geri bildirim alabileceklerini umuyor.

Yeni özellikler normalde ayrı eklentiler olarak yayınlanır.

WordPress, tüm yeni performans özelliklerini tek bir eklentide gruplandırmaya karar verdi. Bu karar; yayıncıların tek bir eklenti içinde merkezi konumdan hangi yeni özellikleri etkinleştireceklerini seçmelerine olanak tanıyor.

Performans Lab Eklenti Modülleri

Yeni Performance Lab eklentisinin dört modülü vardır.

Eklenti modülleri şunlardır:

WebP Uploads

Yeni yüklenen JPEG dosyalarını daha hızlı WebP formatına dönüştürür. İşlevsellik, WebP için sunucu desteğine bağlıdır.

WebP Support

Bu, sunucunun WebP’yi destekleyip desteklemediğini kontrol eden ve WebP desteklenmiyorsa bir uyarı gösteren bir site sağlığı modülüdür.

Persistent Object Cache Health Check

Nesne önbelleğe alma kullanımını önerebilecek bir site sağlık denetimi modülü. Nesne önbelleğe alma, sitenin yanıt vermesi için geçen süreyi hızlandırmanın bir yoludur, veritabanı yükünü azaltmaya yardımcı olur ve site ziyaretçileri için web sitesini hızlandırır.

Audit Enqueued Assets  (Sıraya Alınmış Varlıkları Denetle)

Ana sayfada sıraya alınmış CSS ve JavaScript dosyalarının denetimini sağlar. Bu, web sitesini yavaşlatabilecek gereksiz CSS ve JavaScript dosyalarını belirlemeye yardımcı olur.

Eklentiyi İndirmeli misiniz?

Eklenti indirme sayfası, eklentinin test edildiğini ve yayındaki bir web sitesinde kullanılmasının uygun olduğunu belirtiyor.

Modüllerden en az üçü deneysel olarak etiketlenmemiş ve hepsinin kararlı olduğu ve muhtemelen bir siteyi bozmayacağı düşünülse de, eklentinin asıl amacı yayıncılara modüller doğrudan entegre edilmeden önce geri bildirim sağlama fırsatı sunmaktır.

WordPress web siteleri için en iyi uygulama şekli, önce bir test sitesine yeni eklentiler eklemek ve ana web sitesini güncellemeden önce orada test etmektir.

Başka bir en iyi uygulama şekli, eklentiyi yüklemeden önce web sitesinin yedeğini almaktır. Yedekleme, eklentinin beklenmedik bir şekilde başka bir eklenti veya temayla çakışması durumunda web sitesini orijinal sürümüne geri döndürmeyi kolaylaştıracaktır.

Resmi WordPress Duyurusunu Okuyun
Performance Lab eklentisi yayınlandı

 

Performance Lab Eklentisi İndirme Sayfasını ziyaret edin
Performans Lab

WhatsappHemen Ara