WordPress Tema Adı Değiştirme


Biz wordpress site yapanlar genelde envato’dan ya da themeforest’ten özenle tema seçip, birazda özelleştirdikten sonra yayına alırız. Satın aldığımız ya da ücretsiz indirdiğimiz wordpress temaların isimlerinin gizli kalmasını isteyebiliriz. Bunu; güvenlik amaçlı, ticari kaygılardan ya da tamamen kişisel tercihlerinden dolayı yapmak isteyebiliriz. WordPress tema adını nasıl değiştireceğimize adım adım bakalım.

Öncelikle şunu belirtmek isterim, her ne kadar kolay bir işlem olsa da mutlaka bir yedeğiniz olsun. WordPress yedek alma işlemini nasıl yapacağınızı buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Önemli: Ben yaptığım temaları her zaman özelleştiririm. Güncellemelerden dolayı css kayıpları olmasın diye de çoğu değişikliği Görünüm > Özelleştir > Ek CSS kısmına kaydederim. Tema adı değiştirmeden önce, bu kısımda eğer sizlerin de yazmış olduğu CSS kodları varsa, mutlaka yedek bir not defteri dosyasına kaydedin.

 

İster ftp bağlantısı yapın, ister Cpanel ile isterseniz de local de çalışın. WordPress tema adı değiştirme adımları hep aynıdır:

Öncelikle ana dizindeki “wp-content” klasörüne giriyoruz. “wp-content” klasörü içerisindeki temalarımızın bulunduğu “themes” klasörüne giriş yapıyoruz. “themes” klasöründeki değiştirmek istediğimiz temanın adını buradan düzenliyoruz.

Daha sonra ismini değiştirdiğimiz temanın içindeki “style.css” dosyasını açıp buradaki:

/*
Theme Name: mustafasarica
Theme Author: Tema Sahibi
*/

kısımlarını düzenliyoruz. Dikkat etmemiz gereken kısım, klasör adını ne yaptıysak, buradaki “Theme Name:” kısmına da aynısı yazmak zorundayız.

Bu işlemleri yaptıktan sonra yönetim panelimize giriş yapıp, Görünüm > Temalar kısmından ismi değişmiş temamızı tekrar etkinleştiriyoruz.

İşlemlerimiz bu kadar. Yeni temanız hayırlı olsun..

WhatsappHemen Ara