Uluslararası SEO Rehberi: Web Sitenizi Küresel Bir Hedef Kitle İçin Optimize Etmeye Yönelik İpuçları


Uluslararası SEO, dünya çapındaki alıcılara mal veya hizmet sunan herhangi bir işletme sahipleri veya serbest çalışanlar için gereklidir. Bir web sitesini farklı ülkelerden kullanıcılar için optimize etmenin zaman ve çaba gerektirdiğini aklımızdan çıkarmayalım.

Bu makale, web sitenizi dünya çapındakiler de dahil olmak üzere uluslararası ziyaretçiler için optimize etmek için atabileceğiniz adımları içerecektir. Öyleyse, hemen başlayalım.

İşletmenizi dış pazara mı taşımak istiyorsunuz? Planınızı başarılı bir şekilde uygulamanın kritik unsuru, sitenizin yeni trafik çekmesine ve etkinlik ufkunu genişletmesine yardımcı olacak uluslararası arama motoru optimizasyonudur.(uluslararası SEO).

Hemen üç takım soru ortaya çıkıyor. Siteniz bir e-ticaret sitesi mi yoksa potansiyel müşteri kazanmaya yönelik bir site mi? İçeriği çevirmek veya yerelleştirmek mi istiyorsunuz? Bir dili veya ülkeyi hedeflemek istiyor musunuz?

Ülke dışında uygun bir tanıtım planı, etkili bir uluslararası SEO stratejisi ve teknik beceriler gerektirir.

1. Uluslararası SEO Nedir?

Uluslararası pazarlara giriyorsanız, bir ürünü tanıtmak ve satmak istediğiniz ülke için optimizasyon düşünmelisiniz.

Uluslararası SEO, sayfa içeriği için hangi ülkelere ulaşmak istediğinizi veya işletmenizde hangi dilleri kullanmanız gerektiğini arama algoritmalarını gösterir. Uluslararası pazarlar için SEO, farklı ülkeler, diller ve izleyiciler için site optimizasyonudur. Bu tür bir uyarlama, çeşitli bölgelerden hedeflenen trafiği çeker.

Uluslararası SEO’da başarılı olmak için yapmamanız gereken en önemli şey, her hedef pazar için aynı stratejiyi kullanmaktır. Bunu deneyimleyerek gördük. Yerelleştirin, yerel uzmanlığı kullanın, takip edin ve işlerin nasıl gittiğini takip edin.

1.1 Uluslararası ve Düzenli SEO Arasındaki Farklar Nelerdir?

Düzenli SEO, uluslararası SEO’nun temelidir. Yurtdışında bir web sitesini tanıtmak, bulunduğunuz yerde çalışmakla aynı becerileri gerektirir. Ve yine de birkaç yapılması gereken işlem var:

– Google algoritmalarına ek olarak, bir uzmanın diğer arama motorlarıyla nasıl çalışacağını bilmesi gerekir. Google, dünyanın en popüler arama motoru olmasına rağmen, hedef kitlenin önemli bir yüzdesi Yahoo!, Bing vb. arama motorlarını kullanır.
– Uluslararası SEO hedef pazarı genişletir, bu nedenle bir uzman, markanın potansiyel müşterilerin beklentilerini karşıladığından emin olmak için derin araştırmalar yapmalıdır.
– Büyük pazarlar = çok uluslu bir şirketler gibi daha ciddi rakipler demek. Dolayısıyla SEO uzmanı bu tür devlerle rekabet edebilmek için çok çaba harcamak zorunda kalacaktır.
– Uluslararası hedefli SEO, normal yerel SEO’dan daha spesifik ve kaliteli içerik gerektirir.

Son olarak, yurtdışında tanıtım büyük ölçekli ve karmaşık bir görevdir. Bunları çözmek için önemli finansal kaynaklar gerekir. Bu nedenle, şirketin bu tür maliyetlere hazır olması gerekir.

Herhangi bir SEO çalışmasında, körü körüne gitmek akıllıca olmaz. Bu nedenle, sürekli denetimler yapmak için ücretli kullanılan araçlardan faydalanılması zorunludur. (Serpstat, ahrefs, semrush vb.)

Bu tür ücretli araçlar, SEO uzmanları, pazarlama uzmanları ve ajanslar için arama pazarlaması hedeflerine ulaşmayı hızlandırmak için başvurulacak bir platformlardır. Bu hizmet, bütün bir site analizi yapmanıza, rakipleri analiz etmenize, semantik toplamanıza, sitenizin içeriğini iyileştirmenize, site denetimi yapmanıza, günlük sıralama takibi yapmanıza ve uluslararası bir SEO kampanyası başlatmak için gereken tüm süreçleri otomatikleştirmenize yardımcı olabilir.

1.2 İşletmenizin Uluslararasılaşması Gerekiyor mu?

İşletmenizin neden uluslararası SEO takibine ihtiyacı var? Uluslararası SEO, insanların birkaç dil konuştuğu farklı coğrafyalarda veya bölgelerde içerik, mal ve hizmetlerle çalışanlara fayda sağlar.

Örneğin, bir webmaster Almanya’da yaşıyor ama nedense ürünlerini İspanya’da satmaya karar verdi. Arama motorlarının içeriğin İspanyolca konuşan kullanıcılara yönelik olduğunu anlaması için SEO’nun da ayarlanması gerekir.

Bir online satış sitesi, web sitesinin yalnızca bir örneğidir. Bir kurumsal site, bir blog, bir vitrin sitesi veya bir forum olabilir. Uluslararası arama sisteminin yardımıyla, kullanıcılar herhangi bir ülkeden ihtiyaç duydukları şeyleri ararlar.

Markanızı kültürel olarak uyarlayın, ancak tüketicilerle kültürel olarak ilgili bağlantıları sürdürmeye devam ettiğinizden emin olmak için standart bir operasyonel uygulama olarak kültürel duyarlılığa yatırım yapmalısınız.

Belirsizlik veya karışıklığı önlemek için tarih ve saatlerin tercih edilen yerel biçimde görüntülenmesi önemle tavsiye edilir. Aynısı sayısal biçimler, ağırlıklar ve ölçümler için de geçerlidir.

2. Uluslararası Strateji Neleri Kapsar?

Bir web sitesi tanıtım stratejisi geliştirmek, uzun vadeli hedeflere ulaşmanın bir yoludur. Uluslararası bir SEO planı yapmadan sitelerin tanıtımını yapmak verimsiz bütçe harcamalarına, zaman kaybına ve istenilen sonuçların alınamamasına yol açar.

Doğru stratejiye sahip olmak, uluslararası SEO’daki en büyük zorluktur. İster içerik oluşturma, ister hreflang etiketini uygulama, vb. hakkında konuşalım, görevin zamanında tamamlanmasını sağlamak için doğru plana ve yeterli kaynağa sahip olmalıyız.

2.1 Ülkeye Özgü Etki Alanları

Ziyaretçilerin ve arama motorlarının içeriğinizi bulmasını kolaylaştırmak için uygun uluslararası SEO URL yapısını seçin. Temel uluslararası SEO ipuçlarından biri, yeni bir kaynak için, yeni bir alan adı seçmektir.

Bölgesel Etki Alanları

Bölgesel alanlar üst düzey alanlardır ve ülke kodunu içerir. Örneğin, Almanya için .de, Fransa için .fr veya Büyük Britanya için .uk. Otomatik yerelleştirme sayesinde bölgesel alan adları, belirli bir ülkeden kullanıcıları çekmek için mükemmeldir.

Ancak, birkaç bölgede bir iş geliştirmeyi planlıyorsunuz. Bu durumda, her alan adı için ayrı ayrı ek maliyetler çıkacaktır. (alan adı kaydı, içerik, bağlantılar, teknik optimizasyon).

Uluslararası Domain

Uluslararası domain, farklı ülkelerden kullanıcıları hedefleyen üst düzey bir alan adıdır. Örneğin, .org, .com, .net. Hizmetlerinizi dünya çapında sunmayı planlıyorsanız, büyük olasılıkla uluslararası bir etki alanını tercih edeceksiniz.

.uk gibi bölgesel bir alan adı, kullanıcılara sitenin yalnızca Büyük Britanya’ya yönelik olduğu izlenimini verebilir ve bu da işinizi sınırlandırır.

2.2 İçerik Yerelleştirme

İçeriğin farklı ülkelerden ve bölgelerden kullanıcıların zihniyetine ve yaşam tarzına çevrilmesi ve uyarlanması çok önemlidir.

Farklı alanlardaki insanlar renkleri, sayıları ve mizahı farklı algılarlar. Bir makaleyi bir yerelden diğerine uyarlarsanız, içeriğin kullanıcının dilinde olması için çizimleri ve bağlantıları değiştirmeyi unutmayın.

Coğrafi hedefleme

Belirli bir lokasyonu hedefleyerek uluslararası SEO nasıl yapılır? İşinizi başka bir ülkede genişletmek istiyorsanız ve yeni kullanıcılarınız için tamamen yeni içerik oluşturacaksanız, gidilecek yol coğrafi hedeflemedir.

Doğru coğrafi hedeflemeye sahip herhangi bir pazarlama kampanyası daha fazla dönüşüm sağlar.

2.3 Dil Hedefleme

Dil hedefleme, arama motorlarına belirli bir dili konuşan kullanıcılar için hangi alanların, alt alanların, alt kategorilerin veya site parametrelerinin en alakalı olduğunu söylemenizi sağlar. Uluslararası SEO açısından, kullanıcının konumu sitenizin içeriğini etkilemiyorsa, dil hedefleme en iyi çözümdür.

İlk bakışta, dil hedefleme, yeni içerik geliştirmeniz gerekmediğinden, coğrafi hedeflemeden çok daha az çaba gerektirir. Tek yapmanız gereken mevcut bir sayfayı herhangi bir dile çevirmek ve sırasıyla Google ve Bing için dil etiketleri ayarlamak.

Dil etiketleriyle ilgili en büyük sorun, yanlış yapıldığında arama motorlarının içeriğinizin çoğunu doğru bir şekilde dizine eklemesini engellemesidir. Trafiğiniz üzerinde önemli bir etkisi olabilir.

2.4 Anahtar Kelime Araştırmasının Analizi ve Stratejisi

Farklı ülkelerde aynı ürün için çeşitli sorgular olabilir. İngilizce dilindeki bir sitenin SEO’sundaki bu sorunun en canlı örneği, ABD’deki İngilizce dili ile Büyük Britanya arasındaki fark olabilir: Amerikalılarda bir bebek arabasına “baby carriage” denir. İngilizlerde ise “pram”. Peki, bir Amerikan çevrimiçi mağazası için “pram” anahtar kelimesini kullanırsanız, ne kadar trafik kaybedersiniz ya da bütçe ve zaman?

Uluslararası SEO anahtar kelime araştırması, her bölgenin dilsel özelliklerini dikkate alır.

Hosting

Sitenizi yerel bir IP adresinde barındırmak, arama motorlarında sıralama ve dizine ekleme konusunda size herhangi bir fayda sağlıyor mu? Başarılı bir site tanıtımı için, uluslararası SEO barındırma seçimine sorumlu bir şekilde yaklaşmak gerekir.

SEO çalışmasına başlamadan önce aşağıdakileri kontrol etmeyi unutmayın:

1. Çalışma süresi, sitenin kesintisiz çalışma süresinin toplam süre içindeki yüzdesini gösterir.
2. Sunucu yanıt süresi: Google’a göre, ulusal bir alan adı kullanmak, bir siteyi yerel bir sunucuda barındırmayı uygunsuz hale getirir.
3. Aynı IP’deki siteler: SEO uzmanları genellikle iyi konumlar için bir siteyi özel bir IP adresinde barındırmayı önerir.
4. Sunucu konumu: standart bir etki alanı bölgesindeki siteler için, sunucunun konumu, sitenizin hedef kitlesini işaret edebilir; bu, coğrafi hedefleme için alt alan adları kullandığınızda çok uygundur. Sunucu hedef kitlenizden ne kadar uzaktaysa sitenizin o kadar uzun süre yüklenmesinin davranışsal faktörleri olumsuz etkileyeceğini unutmayın.

Google hreflang

Uluslararası SEO hreflang, çok dilli bir sitenin teknik SEO optimizasyonu için zorunlu bir özelliktir. hreflang özniteliğinin yardımıyla Google için sitenin dil sürümünü belirtiyoruz. Google, içeriğinizi en uygun dilde görüntülemek için bu bilgileri kullanır. Bununla birlikte, hreflang’ın SEO’daki asıl faydası, kopya içerik riskleri sorununun çözümüdür.

Yinelenen aynı içeriğin sitede birkaç sayfasında sunulmasıdır.

Bir sitenin birkaç pazarda tek bir dilde farklı para birimlerinde satış yaptığı bir durumu hayal edelim. Yalnızca teslimat ve fiyat açısından farklılık gösterecek olan birkaç ürün sayfası göreceksiniz. Google için bu, yinelenen içerik olarak yorumlanacaktır, ancak belirli dil sürümlerinde hreflang’ı belirtirseniz bu sorun çözülecektir.

3. Uluslararası SEO ve Yerel SEO Karşılaştırması

Bir kez daha belirtelim; uluslararası SEO, farklı ülkeler ve diller için site optimizasyonudur. Çeşitli bölgelerden ve farklı dilleri konuşan insanlardan hedeflenen organik trafiği çekmeye yardımcı olur. Uluslararası SEO, kullanıcılara ve web yöneticilerine kolaylık ve değer getirir.

Uluslararası SEO’dan önce yerel SEO’dan bahsedelim. Bu, bir konum belirterek yerel aramaya odaklandığınız zamandır. Örneğin, bir kafenin reklamını yapıyorsunuz. Yerel SEO, belirli bir coğrafi bölgeye yöneliktir ve “yakınımda” gibi isteklerde bulunur.

– Yerel SEO’nun temeli coğrafi bağımlı istekler ve harita aramalarıdır.
– Amerika’da yerel arama popülerdir. İnsanlar genellikle “yakınımdaki” sorgusunu kullanarak mağazaları ve hizmetleri arar.
– Yerel SEO, fiziksel ofisi (mağazalar, kafeler, barlar, güzellik salonları, oto tamirhaneleri vb.) olan şirketler için daha uygundur.
– Uluslararası ve Yerel SEO Trendleri

SEO çalışmasında önde gelen trendler arasında:

– Sesli arama ivme kazanıyor. Giderek daha fazla kullanıcı, arama motorunda manuel giriş yapmak yerine bu işlevi kullanıyor.
– Videolar giderek daha popüler hale geliyor. Bu nedenle, tanıtım için YouTube ve diğer video kaynaklarını kullanın.
– Mobil cihazlar için içerik uyarlaması daha da zahmetlidir. Siteniz hızlı bir şekilde mobil cihazlara ve tabletlere uyum sağlamalıdır. Bu nedenle, pazarı dikkatlice inceleyin ve analiz edin ve rakiplere ve tercih edilen hedef kitleye ayak uydurmak için Google Trendler’i kullanın.
– Sosyal medyayı unutmayın.

Seçilen bir şehir veya ülkedeki en popüler sorguları görmek için Serpstat’ın Anahtar Kelime trendleri aracını kullanmanızı öneririz. Seçilen tarih aralığı için veri alabilirsiniz: bugünden bir aya kadar. Bilgiler gerçek zamanlı olarak güncellenir. Bu nedenle, en trend anahtar kelimeleri belirleyin ve bunları bir sitede kullanarak trafiğinizi artırabilirsiniz.

Şaşırtıcı bir şekilde çok az marka gerçekten dünya çapındadır – düşündüğünüzün aksine sadece bir avuç! Sosyal medya, yeni bölgelere sızmanın en ucuz yoludur.

4. Uluslararası SEO İlerlemenizi Nasıl İzleyebilirsiniz?

Bir arama motoru optimizasyon stratejisini uygulamaya zaman ve enerji harcadığınızda, uluslararası SEO kontrol listeniz ilerlemenizi izlemek için farklı araçlar içermelidir.

SEO’yu nasıl izleyeceğinizi öğrenin ve neyin işe yarayıp neyin yaramadığını belirleyebilmek için SEO ilerlemenizi ölçmeye başlayın.

Analytics, İzleme Sonuçları ve Strateji Ayarlama

Sitenin yurt dışında tanıtımı, istatistiklerin sürekli olarak izlenmesini ve bunlara anında yanıt verilmesini gerektiren bir süreçtir.

Analytics, seçilen SEO stratejisinin başarısını (trafik, dönüşüm, ziyaretçi istatistikleri, coğrafi konum ve diğer birçok ölçüm) değerlendirmenize olanak tanır. Verilere dayanarak, tanıtım stratejisi optimize edilir.

4.1 Optimizasyonun Etkinliğini Değerlendirmek İçin Uluslararası SEO Kontrol Listesi

SEO optimizasyonu, sitenin uzun vadeli gelişimine yapılan bir yatırımdır, bu nedenle hızlı sonuçlara güvenmemelisiniz. Temel parametrelere odaklanmak faydalıdır:

1. Organik trafiğin dinamikleri – önceki dönemlere göre belirgin değişiklikleri izleyebilirsiniz.
Sitenin arama sonuçlarındaki konumları – tüm anahtar kelimelerde (yüksek, orta, düşük istekleri) aktif büyüme gözlemlenir.
2. Aktif kullanıcıların kaynağa dikkatini çekmek ve uygulama ve sipariş sayısını ve ortalama kontrol boyutunu artırmak için yüksek dönüşüm esastır.
3. Davranışsal faktörlerin iyileştirilmesi: ret sayısı, sitede geçirilen ortalama süre vb. Göstergelerin büyümesi için, kullanılabilirliğin iyileştirilmesi, metin, grafik ve video içeriğinin iyileştirilmesi, kullanıcı isteklerine eksiksiz bir yanıt verilmesi gerekir.

4.2 SEO Ölçüm Araçları

Aşağıdaki araçlar, insanların web sitenizle nasıl etkileşime girdiği, sitenize kimlerin bağlantı verdiği ve daha fazlası hakkında size fikir verecektir. Hedeflerinizle uyumlu verileri yakalamak için uluslararası SEO planınıza mümkün olduğunca çok yardımcı araç ekleyin.

Google Search Console

Google Search Console, kullanıcıların sitenizi nasıl bulduğunu ve hangi sayfaların en çok trafik çektiğini anlamanıza yardımcı olur. Ayrıca aşağıdakiler hakkında fikir verir:

– Arama sonuçlarındaki performans;
– Tıklama oranı;
– Sayfa indeksleme.

Tüm web sitesi sahiplerinin bir Google Arama Konsolu kurmasını öneririz.

Google Analytics

Google Analytics, web sitenize geldikten sonra ziyaretçilerin eylemlerini ölçmek için ücretsiz ve güçlü bir araçtır ve dönüşüm ölçümlerinizi izlemek için mükemmeldir. Google Analytics, 100’ün üzerinde benzersiz rapora ve kapsamlı özelleştirme seçeneklerine sahiptir.

Analiz için organik trafiği izole etmek veya Urchin İzleme Modülü (UTM) kodlarını kullanarak SEO kampanya etkinliğini izlemek için Google Analytics’i kullanabilirsiniz. Aydan aya ve yıldan yıla raporlar, uzun vadede ilerlemenizi gösterebilir.

Serpstat

Daha önce de belirttiğimiz gibi, müşteriler bu platformu ortak arama pazarlaması görevlerinde harcanan süreyi azaltmak, tekrarlayan manuel işleri azaltmak ve aramadan daha fazla müşteri kazanmak için kullanıyor.

Yaygın kullanım durumları şunlardır: rakip analizi ve backlink araştırması, içerik optimizasyonu için anahtar kelime analizi ve gruplama, organik ve ücretli pozisyon takibi, web sitesi sorunları analizi ve çözümü.

Uluslararası SEO ile ilgili en büyük zorluk, hedef dilde içerik oluşturmaya ve ardından bu pazara uyarlanmış stratejiyi sürdürmeye olan ilginin olmamasıdır. Uyarlanmış içerik ve stratejinin kullanılması anahtardır.

5. Son Düşünceler

Uluşlararası pazara girmek, şirketin kendini kanıtlaması, imajını geliştirmesi ve faaliyet alanını genişletmesi için bir fırsattır. Projenizin bir online mağazayı mı yoksa bir hizmet acentesini mi tanıttığı önemli değil. Uluslararası SEO ipuçlarını takip etmek, bu yola hızlı ve risksiz gitmenizi sağlayacaktır.

Web sitenizi uluslararası olarak optimize etmek başlangıçta bunaltıcı görünebilir, ancak SEO’daki çoğu şey gibi, zaman ve biraz pratikle daha kolay hale gelir.

WhatsappHemen Ara