Sıralamanızı Artıracak En İyi SEO Araçları


SEO bugün her zamankinden daha önemli; en iyi seo araçları, web sitenizin genel sağlığı, başarısı ve büyüme fırsatları hakkında veri ve uyarı toplamaya yardımcı olur. Nasıl mı?

Tek gereken doğru araçları bulup – kullanmak.

Bu yazımda, hem ücretsiz hem de ücretli ancak denenmiş ve test edilmiş, kategorilere göre gruplandırılmış, rakiplerinizi analiz edip google sıralamalarında üstünlük kazanmanıza yardımcı olacak SEO araçlarını paylaşıyorum.

SEO araçları nelerdir ve neden kullanılır?

SEO bir yap ve unut görevi değildir. Çevrimiçi arama dünyası dinamik olarak değiştikçe, üst sıralarda yer almak için düzenli olarak yapılması gereken çeşitli SEO çalışmaları vardır.

SEO araçları, sitenizin arama sonuçlarında ilk sayfada yer almasını garantileyen sihirli araçlar değil, zaman alan görevleri tek tıklamayla SEO etkinliklerine dönüştüren hilelerdir. Anahtar kelime araştırması ve veri analizinden, sıralama kontrolüne ve bağlantı oluşturmaya kadar, SEO araçları, SEO stratejinizin nasıl performans gösterdiğini görselleştirmeye ve zamanında ayarlamaya yardımcı olur.

En iyi SEO araçları, sitenizin güçlü ve zayıf yönleriyle ilgili, işletmenizin rekabetin gerisinde kaldığı ve kullanılmayan en büyük potansiyele sahip alanları vurgulayan net veriler içeren raporlar sunar.

Ama bekleyin, dahası var:

Birkaç SEO projesinde yer aldıysanız veya birkaç işletmeyi yönetiyorsanız, bu tür araçlar site çalışma esnasında her sitenin denetiminin yapılmasına yardımcı olur . Manuel analitiği ve manuel veri girişinden kaynaklanan olası hataların verdiği kötü hissi unutun. Bu tür yanlış raporlar zaman ve paraya mal olur.

Ücretsiz veya ücretli SEO araçları, hızlı, yeterli ve kaliteli araştırma ve analiz için yeni fırsatlar sunar.

Anahtar kelime araştırma araçları

İşletmeniz için yeni karlı niş kelimeler belirlemek ve ilgili pazarlar bulmak istiyorsanız, ilk hedefiniz anahtar kelime araştırmasıdır.

Tersine, bu tür araçlar, çevrimiçi sörfçülerin ilgili teklifleri bulmak için hangi sorguları kullandığını araştırmaya yardımcı olur ve böylece en uygun anahtar kelimeleri kullanarak hedeflenen trafiği sitenize yönlendirir.

İyi anahtar kelime araştırması yapmak için SEO araçları nelerdir?

 

Google Anahtar Kelime Planlayıcı

Google’ın resmi ücretsiz aracı, SEO araçları listemizi başlatır, çünkü bu araç, verileri doğrudan getiren tek kaynaktır. Çoğu kişi, diğer ücretli araçlardan faydalanmaya çalışsa da, google’ın bu hizmeti hepsinden daha faydalıdır.

Ancak, belirli sınırlamalar vardır. Tam anahtar kelimelerin arama hacimleriyle ilgili verilere erişmek için bir reklam kampanyası başlatmanız gerekir.

Bing için optimize etmeniz mi gerekiyor? Ardından, daha yüksek optimizasyon sonuçları için Bing Anahtar Kelime Planlayıcı‘yı kullandığınızdan emin olun .

 

Google Trendler

Kullanıcıların belirli bir anahtar kelime öbeğine olan ilgisinin zaman içinde nasıl değiştiğini görmek ve alakalı tahminler yapmak istediyseniz, Google Trendler işinize yarayacaktır.

Araç, belirli bir süre boyunca büyüyen ve azalan grafikler görüntüler. Ek olarak, seçilen bölgeler için anahtar kelime ilgisi ve en çok ve en az olası aramaların olduğu alanlar kontrol edilebilir.

 

UberSuggest

Neil Patel tarafından satın alınan araç yerinde durmuyor ve sunabileceği bir sürü heyecan verici şey var.

Yine de, eskiden ücretsiz olan bir SEO aracının ücretli bir hale dönüştürülmesi (ücretsiz deneme sürümü olsa da) çok iyi olmadı.

Bununla birlikte, Ubersuggest, içerik fikirleri ve anahtar kelime önerileri dahil olmak üzere birden fazla SEO yönünü kapsayan harika bilgiler sağlıyor.

 

Semrush Anahtar Kelime Yöneticisi

Listedeki son fakat en iyi araç Semrush’un Anahtar Kelime Yöneticisidir.

SEO aracı, tam olarak aradığınızı görüntülemek için uygun filtreler sunar. Örneğin, anahtar kelime varyantları veya girilen bir sorguyu içeren sorular.

Ayrıca, rakiplerden anahtar kelimeleri ayrı bir e-tabloya aktarmanıza veya bunları Anahtar Kelime Yöneticisinde tutmanıza olanak tanır .

Sayfa içi SEO araçları

SERP’lerde rekabetin markanızı geçmesini istemediğinizi varsayalım. Bu durumda, bir sayfanın teknik denetimini çalıştırarak Google’ın ve diğer arama motorlarının site hedeflerinizdeki içeriği nasıl yorumladığını optimize etmek çok önemlidir . Ayrıca, bir sayfanın başarılı bir şekilde sıralanmasını engelleyen olası hatalar tespit edilmeli ve ortadan kaldırılmalıdır.

SEO sıralama yazılımı, amacı karşılamak, yani seçilen anahtar kelimeleri iyi bir şekilde optimize etmek ve arama motoru tarayıcılarını sayfalarınızı daha yüksek sıralamaya teşvik etmek için uyarlanmıştır.

 

Google’ın Zengin Sonuçlar Testi

Google’ın sayfanızda hangi zengin sonuç türlerini bulduğu konusunda şüpheleriniz varsa, öğrenmek için sayfa kodunuzu veya URL’nizi test etmekten çekinmeyin.

Ayrıca, Google’ın bu ücretsiz aracı hataları görüntüler ve hatta hangi yapılandırılmış verilerin iyileştirilebileceği konusunda size önerilerde bulunabilir.

 

MERKLE’den Şema İşaretleme Oluşturucu

Merkle, şema biçimlendirme üretimi için uygun bir çözüm sunar. Araçlarının yardımıyla, JSON-LD formatında yapılandırılmış veri işaretlemesi oluşturabilirsiniz. Bunun için; oluşturmak istediğiniz biçimlendirme türünü belirtmeniz, formu doğru bir şekilde doldurmanız ve ardından kodu kopyalayıp doğrudan web sitenize yapıştırmanız gerekir.

Bu nedenle, SSS, ürün veya yerel işletme gibi şema işaretlemesini sitenize eklemek için geliştirici olmanıza gerek yoktur. Hepsi birkaç fare tıklamasıyla gerçekleştirilebilir.

Endişelerinizi gidermek için, Google Yapılandırılmış Veri Test Aracı’nı kullanarak bu tür verilerin geçerliliğini her zaman kontrol edebilirsiniz.

Backlink’lerin ilk üç sıralama faktöründen biri olduğu bir sır değil.

SEO araçları sıralamasını alırsak, bu platformların sitenizin arama motoru sonuç sayfalarındaki konumunu yükseltmenin en etkili yollarından biri olduğu tespit edilir.

Ayrıca, bağlantı kurma araçları, yüksek kaliteli backlink oluşturmaya ve böylece web sitenizi daha verimli bir şekilde tanıtmaya ve yeni potansiyel müşteriler oluşturmaya yardımcı olur.

Moz Link Explorer

Moz’un aracı, herhangi bir web sitesi için bağlantı metriklerini keşfetmenize ve Sayfa Yetkilisini (PA) ve Etki Alanı Yetkilisini (DA) kolayca belirlemenize yardımcı olur.

Bu araçla, sitenize verilen bozuk bağlantıları ve geri bağlantıların Spam Puanlarını kontrol etmekten, bağlantı metnini analiz etmekten, yeni ve kayıp bağlantıları keşfetmekten ve daha pek çok şeyden yararlanabilirsiniz.

 

Ahrefs’ Backlink Checker

Ve işte değerlendirmeniz için ücretsiz bir sürümü olan başka bir SEO araçları sıralama çözümü. Aracın, en büyük backlink dizinlerinden birinden veri çektiği bilinmektedir.

Bu backlink denetleyicisinin ücretsiz sürümü, günlük kontrol sayısını sınırlamaz, ancak görünüm ilk 100 ile sınırlıdır, bazı ekstralara erişmek için ücretli satın almanız gerekir.

Açıkça araç, uygun bulabileceğiniz backlink profillerindeki dalgalanmaları gözden geçirmenize olanak tanır.

 

CognitiveSEO

Bu araç, backlink’lerinizi nereden kazandığınızı ve en kaliteli bağlantıların nereden geldiğini açıkça belirtir. Araç ayrıca sizin veya rakibinizin sitesine yönlendiren alan adlarının sayısını da gösterecektir.

Bu verilerle, backlink profilinizdeki boşlukları kolayca bulabilir ve boşluğu kolaylıkla doldurabilirsiniz.

Teknik SEO araçları

Teknik sorunlar genellikle web sitenizin organik arama performansına zarar veren bir numaralı neden olabilir.

Bu tür araçlar, eksik meta verileri, URL’lerdeki ve standartlardaki hataları, sayfa numaralandırmayla ilgili sorunları ve ağır resimleri olan sayfaları belirlemeye yardımcı olur.

Teknik bir analiz yapmak için en iyi SEO araçlarının neler olduğunu keşfedelim. Daha fazla bilgi için teknik seo nasıl yapılır inceleyebilirsiniz.

 

Google Search Console

Daha önce Google Webmaster Tools olarak bilinen bu araç, sitenizin arama sonuçlarındaki görünümünü izlemenize yardımcı olan başka bir ücretsiz Google hizmetidir. Ayrıca, araç sitenizdeki sorunları bulur ve bunları gidermeniz için size yardım eder.

Teknik açıdan, websiteniz için olmazsa olmaz destinasyonlardan biridir. Burası site haritalarını gönderdiğiniz, teknik sorunları tespit edip düzelttiğiniz, backlink’leri kontrol ettiğiniz ve daha fazlasını yaptığınız yerdir.

 

Ryte

Ryte, sitenizin dizine eklenebilir olup olmadığını, robots.txt dosyasını, canonicals kullanımlarını, yönlendirmeleri, sayfalandırmayı vb. kontrol etmenize yardımcı olan abonelik tabanlı bir çözümdür – Google gereksinimlerine göre yüksek web sitesi kalitesi sağlamak için gereken her şey.

Ryte aracı daha çok dijital pazarlama başarısına odaklanıyor ve bunu başarmak için üç aracı birleştiriyor: web sitesi, arama ve içerik.

 

Screaming Frog

Screaming Frog, site içi SEO’yu geliştirmek için tasarlanmış bir web sitesi tarayıcısıdır. Bunun için araç sitenizi tarayarak gerekli verileri oluşturur ve bir siteyi yaygın SEO hataları için izler.

Aracın ücretsiz sürümü 500 URL’ye kadar taramanıza izin verir. Aksi takdirde, ücretli satın almanız gerekir.

 

Google Mobil Uyumluluk Testi

2015 yılında Google’ın algoritması güncelleme mobil uyumluluğu dönemi başladı web sayfalarını mobil cihazlara ve görünüm çarpıcı üzerinde saat gibi çalıştırmalısınız.

Google’ın ücretsiz resmi aracı, kullanıcıların sitenizde mobil cihazlarında gezinmesinin ne kadar kolay olduğunu gözden geçirmenize yardımcı olur.

 

Google Pagespeed Insights

Web sitenizde ki açılış hızında; 2 saniyelik gecikmeler bile %87’ye varan terk oranlarına neden olabileceğinden, web sitenizin hızı oldukça önemlidir.

Google bu konuda bize yardım etmek için ücretsiz olarak Pagespeed Insights aracını sunuyor. Bu araç web sayfasının içeriğini analiz eder ve sayfa hızı sonuçlarını paylaşır. Önemli ölçüde, parametreyi iyileştirmek için neler yapılabileceği konusunda öneriler sunar.

Analitik Araçlar

Başarı, bir düşüş olarak eşit olarak ölçülmelidir.

SEO için bu tür araçlar, müşterileriniz, onların yerinde davranışları ve tercihleri ​​hakkında daha fazla bilgi edinmenize ve ilgili varsayımlar ve sonuçlar çıkarmanıza yardımcı olur, yani işin büyümesi için gerekli olan her şey .

 

Google Analytics

Google Analytics olmadan hiçbir web sitesi analizi yapılamaz. Web sitenizin nasıl çalıştığı, kullanıcıları, davranışları, ana trafik kaynakları, dönüşüm oranı ve hatta anahtar kelimeler hakkında birincil ve tutarlı veri kaynağıdır.

E-mağaza sahipleri için Google Analytics (GA), GA’nın sunduğu Gelişmiş E-ticareti kullanan önemli bir veri toplama aracıdır. Ürün gösterimleri, tıklamalar, promosyonlar, ödeme etkinliğinin ölçülmesi ve çok daha fazlası, aracın yardımıyla mümkün hale gelir.

 

Clicky

Google Analytics’ten çıkmak ya da çıkmamak. Soru bu. Böyle bir kararı yalnızca siz verebilirsiniz, ancak işinizin nasıl gittiğine dair daha fazla veri toplamaktan zarar gelmez.

Clicky, ısı haritası takibi ve canlı trafik takibi ile birlikte gelir.

 

Yerel SEO Araçları

Yerel bir işletme için istikrarlı bir çevrimiçi varlığı sürdürmek küçümsenemez. Doğru kitleye ulaşmanıza ve onlarla etkileşim kurmanıza yardımcı olur.

Henüz yerel SEO konusunda uzman değilseniz, aşağıdaki SEO araçları konumları iyileştirmenize yardımcı olacaktır.

Google Benim İşletmem

Birisi yakındaki bir işletmeyi aradığında, Haritalar ve Arama gibi araçları kullanarak yalnızca Google yerel sonuçlarını arar. Potansiyel müşteriler ve kullanıcılar tarafından aranmak, görülmek ve bulunmak için Google My Business’ta baştan sona optimize edilmiş tamamlanmış bir profiliniz olsa iyi olur.

 

Serpstat

Serpstat, yerel SEO’nuzu artırabilecek çeşitli hizmetlere sahiptir. Ücretsiz olarak sunulan bir dizi özellik, platformu yeni başlayanlar için bir numaralı tercih haline getiriyor.

Yerel anahtar kelime araştırması ve analizinden rekabet araştırmasına kadar birçok Serpstat’ın yerel SEO araçları, markanızı yerel kalabalığın arasından öne çıkarmak iyi bir tercihtir.

Yukarıdaki özenle hazırladığımız listemiz, SEO stratejinizi başlatmanıza yardımcı olacaktır.

Geriye kalan tek şey bu araçların her birini zamanla daha iyi tanımak ve favorilerinizi bulmak. 2 – 3 SEO aracını detaylıca öğrenmeniz, en doğru ve güncel sonuçları elde etmenize yardımcı olacaktır.

Yorumlar kapalı