SEO Uyumlu İçerik Hazırlama

SEO Uyumlu İçerik Hazırlama

Web sitemize gelen ziyaretçi sayısını arttırmak ve daha fazla etkileşim istiyorsak, bu önerilere uymakta fayda var. SEO uyumlu içerik nasıl hazırlanır, nelere dikkat etmek gerekir bu konulara değineceğim.

İçerik ve Anahtar Kelime Oranı
SEO uyumlu olmasını istediğimiz makalelerde en çok dikkat etmemiz gereken konuların başında kullanacağımız anahtar kelimenin sayısı gelmektedir. Çünkü yanlış hazırlanmış bir yazı ile içeriğiniz spam olarak algılanabilir. (Spam skoru konusu hakkında daha fazla bilgi almak için göz atabilirsiniz.)

Anahtar kelimenin çok kullanılması yani içeriğinize oranla anahtar kelimelerinizi kaç defa kullanmanız gerektiği her zaman kesin bir yargı olmamakla birlikte tartışmaya açık bir konudur. Ancak ne yapılmaması gerektiği oldukça nettir.

Örneğin; 300 kelimeden oluşan bir makale yazdınız ve anahtar kelimenizi bu makalede 15 – 20 kez yazdınız. Daha önceki makalelerde Google’ın artık bir insan gibi düşünmeye başladığından ve önceliği kaliteli içeriklere verdiğinden bahsetmiştik. Yani böyle bir makalenin kaliteli olma ihtimali var mı? Elbette yok! Bu konuda ne yapılması gerektiğine bakalım.

Makalenizin kalitesinde bir fark oluşturmayacak şekilde anahtar kelime kullanımından yana tercihinizi sağlayabilirsiniz. Ayrıca anahtar kelime çalışmasında öne çıkan Google’ın önerdiği kelimeleri de içeriğinizde yer vermeniz sizlere fayda sağlamış olacaktır. İçerikleriniz de ne kadar anahtar kelimenizin alternatif aranma ihtimallerini geçirirseniz, Google makalenizi ilgili kelime ile o kadar ilişkilendirme sağlayacaktır.

Ayrıca anahtar kelimenizi başlığınızda, kısa açıklamanızda (description) ve görsel alt etiketinde geçmeye özen gösterin. Makaleniz anahtar kelimenizde oldukça iyi bir konuma gelecektir.

Başlık ve Meta Açıklamaları
Sadece bu anlatılanlar SEO açısından güçlü içerikler için yeterli olmamaktadır. Birazda olsa teknik müdahaleler yapmak gereklidir.

İçeriğinizin başlık ve meta açıklamaları, site içi seo optimizasyonu açısından büyük önem taşır ve arama sonuçlarını net olarak belirleyen konulardan sadece biridir.

Site içi linkleme
Biraz daha teknik bilgi verecek olursak, en güçlü bilgilerden biri site içi linkleme konusudur.

SEO uyumlu makale oluşturmak için çok önemli bir özellik var. Yapılması gereken işlem oldukça basit, bu yöntemi sizler için hemen paylaşalım.

Web sitenizde bulunan ve daha önce yazılmış bir makaleden, yeni yayınladığınız makalenize hemen bir bağlantı vermelisiniz.. Fakat vereceğiniz bu bağlantıda anahtar kelimeniz yer almalı. Hatta eğer yeni yayınladığınız içerik normalden daha öneme sahip ise en çok ziyaret edilen sayfalarınızdan bu makaleye bağlantı çıkma da yarar var. Eğer yeni anahtar kelimenize çıkacağınız site içi bağlantısı, geçmiş içeriklerinizde yer almıyorsa, eski içeriklerinizi güncellemenizde fayda var. Birkaç sayfanızın içerisinde yeni anahtar kelimenize yer vermeniz, sizlerin zannettiğinden çok daha büyük bir etki oluşturabilir. (Site içi seo konusunda daha fazla bilgi almak için göz atabilirsiniz.)

Yorumlar kapalı

WhatsappTelefon