Seo Rakip Analizi ve Kullanılan Araçlar

Rakip Analizi

Seo rakip analizi yapmak, kapsamlı seo çalışmalarının en önemli parçasıdır. Rakiplerinizin stratejilerini öğrenmek, onlardan daha verimli içerikler üretmenize yararken, organik aramalarda yükselerek, sıralamalarda rakiplerinizin önüne geçmenizi sağlar.

Organik trafiğin en önemli kural olduğunu vurgulayan Google, belirleyeceğiniz stratejide de bu kuralı ihmal etmemenizi ve oyunu kuralına göre oynamanızı istiyor. Rakip analizi sayesinde diğerlerinin neden başarılı olduğunu, sizin neden geri planda kaldığınızı tespit etmenize yarar.

Seo çalışması için vazgeçilmez olan rakip analizi sayesinde otorite sahibi bir web sitesi, sağlıklı ve yüksek hedef kitle trafiği ile erişimin arttığını gözlemleyebilirsiniz.

Seo Rakip Analizi Nasıl Yapılır?

Seo uzmanı rakip analizi yapmak üzere kolları sıvamış ise bunun için birçok programı kullanabilir ve doğru strateji ile işe başlar. Her adımı en ince ayrıntısına kadar düşünürken, seo çalışmasında ihtiyacı olan tüm kriterleri bir araya toplar. Bu sayede olasılığı tespit eder ve onarır.

Rakip analizi işleminden önce rakiplerimiz kimler önce bunun araştırmasını yapmalıyız. Bunun için hedeflenen anahtar kelimeleri arama motoruna yazıp çıkan sonuçlar arasında gösterilen siteleri inceleyerek rakiplerimiz hakkında bilgi sahibi olmalıyız.

Rakip Analizinde Kullanılan Araçlar Nelerdir?

En bilinen araçlar aşağıdaki gibidir.

  • Arama Motorları
  • Ahrefs
  • Semrush
  • Buzzsumo
  • Advanced Web Ranking

Rakip Firma Analizi

Seo çalışması için Sektörünüz ile alakalı firmaların keşfine çıkarak işe başlanmalı. Alanınız ne ise onun üzerinden yoğunlaşarak rakip firma analizi yapabilirsiniz. Bunun için ise örneğin, tesisatçı kelimesini Google arama butonuna yazalım. Çıkan sonuçlar muhtemelen rakiplerinizdir. Bunu ayırt etmenin ise tek yolu bölgesel aramalara odaklanmaktır. Yani İstanbul lokasyonun içerisinde iseniz ve genel bir analiz yapmak istiyorsanız tesisatçı yazmanız yeterlidir. Açılan ilk sayfada ki kurumlar sizin rakiplerinizdir, şimdi daha detaylı bir arama yapabilirsiniz.

Anahtar Kelime Analizi

Yine arama motoruna anahtar kelimeleri yazarak genel bir seo rakip analizi yapabilirsiniz. Bunun için örneğin su tesisatçısı yada bölgesel örneklendirirsek, Beşiktaş su tesisatçısı anahtar öbeği ile arama motoru sonuç sayfasında rakiplerinizi gözlemleyebilirsiniz.

su tesisat

Ancak burada dikkat etmeniz gereken en önemli husus sıralama da sadece ticaret mantığı güden firmaların olmadığı, içerisinde ‘’su tesisatçısı’’ anahtar kelimesinin geçtiği herhangi bir içerik sayfasının da var olabildiğidir. Bu bir blog sitesi olabilir mesela. Bu da doğal olarak o blog sitesinin sizin rakibiniz olmadığını işaret etmekte ve diğer rakiplere odaklanmanız gerekmektedir. Ayrıca kullanacağınız analiz araçları ile anahtar kelimelerinizin bölgesel, zaman periyotlu ve benzer anahtar kelimelerin sıralaması gibi seçenekleri ile de sizlere yeni anahtar kelimelere yoğunlaşmanızın önerilerine ulaşabilirsiniz. Özellikle seo reklam çalışmalarında son derece etkili bir yöntem olacaktır. Rakiplerin popüler içeriklerine bu sayede ulaşabilir, benzer içerikleri organik şekliyle hazırlayarak paylaşabilirsiniz.

Link Verilen İçerikleri Tespit Edin

Yine araçlar yolu ile analiz edebileceğiniz diğer bir yöntem rakiplerinizin verdiği link çıkışlarıdır. Backlink yada sayfa içi linklerin her birinin konusuna, aldığı değere ve benzer link özelliklerine ulaşabileceğiniz bir rakip analizi yoludur. Bu sayede sizlerde hangi konuda link vermeniz gerektiğine, yada link verilen bağlantıların ne olacağına karar vermenize yardımcı olur. Seo çalışması adına link çıkışları son derece önemlidir. Referans kabul edilen link sayfaların büyümesinde en önemli etkiye sahiptir.

Seo danışmanlığı hizmeti ile sizlerde rakiplerinizden bir adım öne geçebilir, başarılı bir sıralamada yerinizi belirleyebilirsiniz.

Yorumlar kapalı

WhatsappTelefon