Google Trends Nedir?

Google Trends Nedir?

Ücretsiz bir Google servisi olan Google Trends, tüm popüler aramaları, hangi sıklıkla ve tarihsel bazlı düzenleyebileceğiniz ücretsiz bir araçtır. İsterseniz gün içerisinde ki popüler aramalara göz atabilir isterseniz tarih girerek anahtar kelimenizin istatistiğini görüntüleyebilirsiniz.

Seo uzmanlarının sıklıkla kullandığı Google Trendsler, seo çalışmalarında fazlasıyla destekçi olur. Web site içeriklerinde geçen anahtar kelimelerin ölçümü, aratılan kelimenin yoğunluğu, hedef kitlenin tercihi gibi tüm popüler aramalara ulaşabileceğiniz bir yöntemdir.

Bölgesel olarak ve zaman periyotlu düzenleme yapabileceğiniz anahtar kelimenizin değerini Google Trendsden öğrenebilirsiniz. Seçeceğiniz anahtar kelimenin hangi zaman diliminde daha fazla aratıldığını, hangi bölgelerden daha çok talep gördüğünü görerek, içeriklerinizde ne şekilde kullanacağınızın planını yapabilirsiniz.

Google Arama Trendleri Nasıl Kullanılır?

Özellikle e-ticaret web sitelerinin seo çalışmasında sıklıkla kullanılan bir yöntem olan Google Trends ile yaz aylarında hangi ürünlerin aratıldığını keşfedebilir, böylelikle o kelimeler üzerinden kampanyalar oluşturabilirsiniz.

Hangi kelime gruplarının daha popüler olduğu, hangi kategorilerin daha çok ilgi gördüğü gibi tüm kullanıcı odaklı çalışmalarda bu servisten yararlanabilirsiniz. Ayrıca sadece içerik düzenleme de değil Google AdWords (Reklam) alanın da son derece faydalı bir bölümdür.

Rakiplerinizden bir adım ileride olmanızı sağlayan reklamların, direk hedef kitlenin aratılan kelimesi ile eşleşmesi site trafiğinin fazlasıyla yükselmesini ve rant almasını sağlayacaktır.

Seo uzmanı bu tip detayları bilen kişiler olduğu üzere, Google Trends de en sık kullandığı analiz araçları arasına girer.

Google Arama Trendleri seo çalışmalarında önemli bir yere sahiptir. Web site üzerinden yapılan çalışmalara destek olduğu gibi, sosyal medya yönetiminde de son derece etkilidir. Burada gözlemlenen ve analiz edilen her anahtar kelime, sosyal medya kanallarında da yüksek aratılmaya sahip olabilir, bu durumda sosyal medya kanallarında yapılacak paylaşımların etiketlerini oluşturmada da Google arama trendlerini kullanabilirsiniz.

Google Trend Nasıl Kaldırılır?

Dilerseniz Google trendlerini tarayıcınızdan kaldırabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken, Google tarayıcıyı açın ve kişileştirmeye tıklayın. Ardından etkinlik ve zaman çizelgesi bölümüne girin, etkinliğim bölümüne tıklayın. Silmek istediğiniz Google Trendi bulun ve diğer kısmından sil seçeneğini seçerek silme işlemini tamamlayın.

Yorumlar kapalı

WhatsappTelefon