Google Ads İle SEO Arasındaki Farklar

Google Ads İle SEO Arasındaki Farklar

Yayınlanmış bir web sitesi için SEO çalışmasının mı yoksa Google Ads reklamları mı daha faydalı olacak bir türlü seçim yapamıyorsanız, ikisinin arasındaki farkları bilmiyorsanız ya da bu kavramları daha yeni duyuyorsanız, bu makaleyi mutlaka okumalısınız. Sizler için SEO çalışması ve Google Ads arasındaki farkları bu 5 maddede ele aldık. Böylece seçim yapmanızda daha kolay hale gelecektir.

Yüksek fayda için web sitenize Ads ve SEO çalışmalarının aynı anda yapılması avantaj sağlar. Google arama motorunun gözünde web sitenizi her yöntemde değerlendirmiş olursunuz. Bu da size hem orta hem de uzun vadede sektörünüzde 1 numara olmanın yolunu açar. Ayrıca daha fazla müşteri ve geri dönüş elde etme şansınız artar.

SEO Nedir?

SEO sözcük açılımı olarak Search Engine Optimization, yani arama motoru optimizasyonudur. SEO, kullanıcıların çeşitli arama motorlarında (google, yandex, vb..)gerçekleştirdiği aramalarda sitelerin sıralanmasına olanak veren algoritmaların tümüne verilen addır. Web sayfalarının arama motorlarında üst sıralara yükselmesi amacıyla yapılan çalışmaya SEO adı verilir. Google da dahil olmak üzere tüm arama motorları seo uyumu olmayan web sitelerini sıralamalarda ön plana çıkarmaz. Bu da sitenizin doğal olarak markanızın görünürlüğünü düşürür, ve potansiyel müşterilerinize erişiminizi zorlaştırır. Seo markanıza yapacağınız uzun vadede büyük avantajları olan karlı bir yatırımdır.

Teknik SEO Nedir?

Daha önce reklam çalışması yapmamış firma ya da kişilerin en çok merak ettiği soru “Google Ads nedir?” sorusudur.

Google Ads dünyanın en büyük internet reklamcılığı platformudur. Reklamlar aranan kelimeyle ilişkilendirilir, Google arama sayfasında; arama sonuçlarının en üstünde, en altında ve sağında yer alır.

Google Metin Reklamları

Google AdWords platformu sayesinde Google’ın bünyesinde bulunan Google Arama Motoru, Youtube, gmail vb pek çok platformda reklamlarınızı yayınlayabildiğiniz gibi Google iş ortağı olan web sayfalarında da reklamlarınızın gösterilmesini sağlayabilirsiniz.

SEO Çalışması ve Google Ads Arasındaki Farklar Nelerdir?

1. Maliyet

Google Ads için sürekli bütçe ayırmanız gerekir. Burayı bir banka hesabı gibi düşünün, örneğin hesabınızda 500 TL var ve her seferinde ekmek almak için 5 TL çekiyorsunuz. bir süre sonra hesabınızda para kalmamış olur ve ekmek alabilmeniz için tekrar hesaba para yatırmanız gereklidir. Ads’in mantığı bu şekilde işler, bir bütçe ayırırsınız ve o bütçe bitene kadar reklamlarınız yayında kalır. Bütçeniz bittiğinde ise sitniz aramalarda görünmez.

SEO çalışması için ise, belirli anahtar kelimeler belirler, o belirlediğiniz anahtar kelimelerde istenilen sonuca ulaşana dek (Google anasayfa) masraf yaparsınız. Hedefinize ulaştığınızda, harcadığınızdan çok daha fazlasını kazanırsınız.

2. Sonuç Alma Süresi

Google Ads SEO çalışmasından çok daha hızlı sonuç verir, gerekli işlemleri yaptıktan birkaç saat sonra aramalarda üst sırada yer alırsınız. SEO çalışması ile hedefinize ulaşmanız ise en az birkaç ay sürer, bu süre sektördeki rekabete göre farklılık gösterir.

3. Kalıcılık

SEO Çalışması, Google Ads’a göre daha kalıcı bir yöntemdir, sürekli olarak belirlediğiniz anahtar kelime sonuçlarında üst sıralarda yer alırsınız; Ads ile reklamınız kısıtlı zaman dilimi için yayınlanır. Geniş kitlelere ulaşarak bilinirliğinizi arttırmak, geleceğe yatırım yaparak büyük kazançlar elde etmek için SEO Çalışması; kısa vadede günlük kazançlar için ise Google Ads daha uygundur.

4. Alınan Dönüş

SEO Çalışmasından alacağınız geri dönüş daha fazladır. Nedeni ise; Google Ads’ta tek tıklama (TBM) için bile ödeyeceğiniz ücretin yüksek bir maliyeti vardır. Çok fazla tıklamayla yüksek dönüş alabilmek için çok harcama yapmanız gerekir. Üstelik google reklamlarına tıklanma oranı düşüktür. Kullanıcı alışkanlıkları genellikle (%80), SEO ile üst sıralarda yer alan siteleri tercih etmektedir.

5. Üst Sırada Yer Alma Garantisi

Ads size üst sırada yer alma garantisi vermez. Seçtiğiniz tık başı maliyet (TBM) oranına göre kimin üst sırada yer alacağına kendi karar verir. Eğer sizden daha fazla (TBM) oranına sahip kişi yada firmalar reklam verdiyse, öncelik onların olur.

Doğru strateji izlemeniz durumunda SEO Çalışması ile her zaman hak ettiğiniz yerde, zirvede olursunuz.

İki hizmet arasındaki farkları karşılaştırarak hangisini tercih edeceğiniz size kalmış. Sektörünüze veya yapmak istediğiniz işleme göre karar verebilirsiniz. Eğer hala aklınıza takılan sorular varsa iletişime geçebilir ve bize sorabilirsiniz.

Yorumlar kapalı

WhatsappTelefon