En Sık Yapılan Seo Hataları

Seo çalışması hataları

Seo,  arama motoru optimizasyonudur. Seo çalışması yürüten bazı kişiler stratejisini çeşitli hatalar yüzünden kötüye kullanmakta ve hatalar nedeni ile verimsizlik elde etmektedir. Seo çalışmalarında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bir çok kişide bu unsurlara dikkat etmediği için en sık yapılan seo hatalarına neden olmaktadır.

Bir an önce yükselmek amacı ile yapılan seo çalışmaları, web sitelerine büyük zararlar verebilir. Alanında tecrübe sahibi seo uzmanı bu tip hataları yapmaz ve her şeyin belirli bir zaman içerisinde olacağını bilir. Buna uygun adımlar atar ve stratejiler geliştirir.

Ancak acemi kişiler maalesef arama motorlarının kurallarını bilmediklerinden hemen siteyi yükselişe geçirecek unsurları kullanırlar, ki bu büyük bir yanılgı olacaktır. Maalesef ki bu unsurlar tahmin edildiği gibi siteyi yükselişe geçirmediği gibi Google dan ceza almalarına sebep olacaktır.

İçerik Hataları

Pek çok işletme seo çalışmasına bütçe ayırmaktan kaçınıyor. Seo çalışmasını sadece yazılan makale, yoğun anahtar kelime geçirilmesi gibi basit kuramlardan ibaret sanıyor ve sadece blog üzerinden seo çalışması yürütmeye çabalıyor. Oysa seo sadece bunlardan ibaret değil.

Hazırlanan web sitesi alıştırılarak arama motorlarına sunulur. Zamana yayılan hamleler doğru strateji ile bütünleştirilir. Zamanlama çok önemlidir. Yeni olan bir web sitesine yüklü bir blog yazısı hazırlamak sitenizi yükselişe falan geçirmeyecektir.

Ancak uzun vadede ve düzenli blog yazıları verim sağlayacaktır. Bir diğer içerik hatası da yazının başlık etiketinin yazı ile alakalı olmamasıdır. Anahtar kelimenin üzerinden prim yapması beklenilen yazı, maalesef ki arama botları tarafından tespit ediliyor, alakasız olduğu kanıtlanıyor ve spama düşüyor. Ayrıca kopya içerikte hiçbir anlam ifade etmiyor. Google tamamen özgün ve kaliteli içeriklere öncelik veriyor.

Seo danışmanlığı hizmeti almayan kişiler bu yanılgılara düşüyor ve profesyonel yaklaşım sergileyemiyor. Bu da doğal olarak sitenin zarar görmesine neden oluyor.

seo uyumlu içerik

Anahtar Kelime – Makale İlişkisi

Bahsettiğimiz gibi çoğu kişi en sık bu seo hatasını yapıyor. Google ne kadar özgün ol dese bile bu uyarıyı dikkate almadan, yoğun anahtar kelime kullanımı, yazının başlık etiketiyle aynı olmaması arama motorlarını kandırabileceğiniz yanılgısı maalesef ki sizin sadece zamanınızı alır. Kendini sürekli güncelleyen algoritmalarla baş edemezsiniz.

En iyisi mi işi doğru ve olması gerektiği gibi yapın, kısa zamanda yükselme çabasına girmeyin.

Hedef Kitle Sorunu

Birçok seo danışmanı hedef kitlenin en önemli unsur olduğunu söylemekte. Çünkü doğru hedef kitle seçimi, trafiğin artmasına neden olurken, rastgele oluşturulan hedef kitlelerden hiçbir verim elde edemezsiniz.

Hedef kitleniz elbette ki verdiğiniz hizmet ile alakalıdır. Vereceğiniz reklamlar, bütçenize yeteri kadar sürecektir. Yani genç kız çantası satan bir firmanın, 65 yaş üstü ve hatta erkek kullanıcıları hedef kitle olarak görmesi, hem reklam bütçenize zarar hem de harcadığınız vakte. Bu nedenle reklamlardan iyi anlayan bir seo uzmanı ile iletişime geçiniz.

Hedef Kitle Seçiminin Önemi
Site İçi Hatalar

En sık yapılan seo hatalarından biri de sayfa içi sorunlardır. Sayfalarda optimize edilmeyen görseller, H etiketlerinin kullanımını unutmak Google ve diğer arama butonlarına bildireceğiniz robots.txt dosyalarının olmayışı sizi seo çalışmasında bir adım ileriye götürmez.

Doğru Yapılmayan Analiz

Analiz yapmayı sadece rakibin içeriklerini dikkate alarak yürütmek elbette sadece bir aceminin işidir. Rakip analizi tüm seo uzmanları tarafından ilk element olarak kullanılır. Ancak öyle detaylı ve teknik şekilde yapılır ki, inanamazsınız. Anahtar kelime arayışı, bölgesel analiz, hedef kitle analizi, backlink analizi ve daha sayamadığımız çok analiz çeşitleri vardır.

Seo uzmanı tüm analizlerini yapar, çalışmalarına nereden başlayacağını iyi bilir ve sitenin eksiklerini tamamlar. Ardından arama motoru ile ilişkili tüm detayları teknikleri ve unsurları yerine getirir. Yani anlatmak istediğimiz sadece içi anahtar kelime dolu 3,5 yazıyla seo yapamazsınız. Web sitesini yükselişe getiremezsiniz.

Her şey sabır ister ve bu süreçte işinin ehli seo uzmanı ile çalışılmalıdır. Seo danışmanlığı hizmeti almak, markanızın bilinirliğini arttırdığı gibi sitenizin sıralamasını da doğru yönde yükselişe geçirir.

Yorumlar kapalı

WhatsappTelefon