Backlink Nedir? Nasıl Backlink Alınır?

Backlink Nedir?

Backlink web sitenize farklı bir web sitesinin verdiği link anlamına gelmektedir. Link alınan web sitesinin kaliteli olması, sizin web sitenizin arama motoru gözünde değerli olmasına neden olur. Bu nedenle backlink alımlarında mutlaka kaliteli web sitelerini tercih etmelisiniz.

Seo uzmanları tarafından yürütülen seo çalışmalarında dış seoyu kapsayan backlink çalışması alacağınız backlink sayısı, kalitesi, güvenilirliği son derece önemlidir. Randımanı yüksek olmayan bir web sitesinden sahip olduğunuz backlink hiçbir önem taşımayacaktır. Pagerank mantığı ile hareket eden Google, Backlink’in ne kadar önemli olduğu ve aslında paylaşılması kıymetli bir link olduğunu vurgulamakta. Paylaşılması kıymetli olan bir linki ise bulmak elbette ki güç.

Backlink Çalışması Nedir?

Çok kaliteli bir web sitesi dış bağlantı verir ise kendi gücü azalır, düşük kaliteli bir web sitesi Backlink alır ise gücü artar. Bu pagerank mantığı bu şekilde işlemektedir. Bu dengeyi kurabilmek, web sitelerinin birbirini tavsiye etmesi elbette ki diğer tüm piyasalarda olduğu gibi Google içinde önemli kriterlerdendir.

Backlink Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Nofollow – Follow Linkler ise en fazla dikkat etmemiz gereken alandır. Link alırken ‘’follow’’ link verirken ise ‘’nofollow’’ etiketine sahip olmasını kontrol etmeliyiz. Seo çalışması için büyük bir unsur olan backlink, düzenli ve kaliteli adreslerden alınmalıdır.

Backlink Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Seo uzmanı site içi seo çalışmalarını tamamladıktan sonra site dışı seo çalışmalarına yönelir. Site dışı seo çalışmalarının kilit noktası ise backlink alımıdır.

Google tarafından onaylanan backlinkler organik sayılır ve kabul görür. Ancak spam olarak algılanan backlink çalışmaları da bulunmaktadır. Bunun en önemli sebebi ise paravan siteler oluşturup, alım yapmaktır. Web sitenizin kalite puanını yükseltmek istiyorsanız doğal backlinklere sahip olmaya gayret gösterin. Oluşturduğunuz backlink ağı ile bu bağlantılardan gelen potansiyel ziyaretçi kitlenizi arttırabilir, site trafiğinizi yükseltebilirsiniz.

Organik Backlink

Backlink almak sadece bir link vermek ile olabildiği gibi tanıtım yazısı ile de mümkündür. Sizi tavsiye edecek kaliteli bir web sitesi ile anlaştığınızı varsayın, ona herhangi bir içeriğin içinde linkinizin (URL) geçmesini isteyebilir, sadece URL adresiniz değil dilediğiniz bir sayfanızın örn. İletişim sayfası gibi bir sayfanın da linkini paylaşmasını isteyebilirsiniz. Ancak daha etkili ve mantıklı bir yöntem ise tanıtım yazı dahilinde backlink alımıdır.

Sizi, firmanızı, işletmenizi her ne sektörde her ne üzerine satış vb. web sitesi sahibiyseniz, sizi tanıtan, kampanyalarınız hakkında duyurular, neden sizi tercih etmeleri gibi hedef kitlenin dikkatini çekecek bağlamda hazırlatacağınız tanıtım yazısı ve link verimi sağlanabilir. Elbette bu tanıtım yazısında çeşitli sade anahtar kelime öbekleride kullanılması backlink kalitesini arttıracaktır.

Kaliteli Backlink Alımı

Backlink çalışmasını gerçekleştiren seo uzmanı backlink alımlarını uzun zaman dilimine yayarak yapar. Sık sık alınan backlinkler Google gözünde dikkat çeker ve botların araştırmaları sayesinde pek de organik olmadığını ispatlar. Ancak uzun zaman dilimine yayılan backlink çalışmaları seo alanında da web sitenize çok faydalı olacaktır.

Backlink Çeşitleri Nelerdir?
  • Metin Backlink
  • Görsel Video Backlink
  • Sidebar alanında Backlink
  • Footer alanında Backlink
  • Profil ve yorum Backlink
  • Sosyal backlink

Yorumlar kapalı

WhatsappTelefon