Açılış Hızı Optimizasyonu / Pagespeed

Website Açılış Hızı Optimizasyonu

Web site açılış hızı optimizasyonu, kullanıcıların web site URL sine tıkladıkları anda açılan sayfanın yüksek performans da olması üzerine yapılan çalışmalardır.

Günümüz teknoloji ve dijital çağı yaşamaktadır. Artık alışveriş, eğlence, hastane, bilgi ve her türlü ihtiyaca erişim, internet üzerinden yapılmaktadır. Telefon tablet ve bilgisayar gibi tüm ekranlarda yer alan web siteleri, tüm bu kullanıcılar düşünülerek hazırlanmakta.

Gerek responsive tasarım, gerek UX kullanıcı deneyimi ve bilinen tüm yapılar, ziyaretçiler için tasarlanmaktadır.

Pagespeed Optimizasyonu Nedir?

Harika bir tasarıma sahip bir web sitesi olduğunu düşünün, aradığınız her şey var belki, ancak siz sayfalar arasında öylece durup açılmasını beklemektesiniz. Kimimiz sabırlı bekler, ancak yapılan araştırmalarda internet kullanıcılarının % 42 si bu yavaşlığa tahammül edemiyor ve web sitesinden ayrılıyor. Doğal olarak farklı bir siteyi tercih ediyor ve gereksinimlerini oradan karşılıyor. Bu durumda otomatikmen geri planda kalıyorsunuz, yani sayfa açılış hızınızın oranı düşüyor.

Pagespeed ( Sayfa Hızı ), sayfalar arası dolaşımın 1 saniye, bilemediniz 2 saniye aralığında yüklenmesi gerektiğini işaret eden bir yoldur. 2 saniyeden uzun süren pagespeed değeri maalesef ki kullanıcının sayfayı terk etmesine sebep oluyor.

Hayatımızın merkezi olduğunu bildiğimiz internet kullanımı, her geçen gün sayısını arttırmakta olan bir platform. Kullanıcısının 3 yaşa kadar düştüğü ve 65 yaş üstüne kadar çıktığı dijital dünya da artık bir sucuya ihtiyacımız olduğunda bile sorgulatabildiğimiz sınırsız bir bilgi ağı sunmakta.

Durum böyle olduğundan, rekabette elbette hat safhada. Hemen hemen tüm kurum ve kuruluşların, küçük veya büyük işletmelerin, özel sektörlerin ve hatta kişisel alanda dahi web sitelere rastlamak mümkün. Web site tasarım alanının da son yıllarda çığ gibi büyüdüğü, on binlerce seo uzmanının yetiştiği gözle görülmekte.

Rekabeti kıyasıya yarıştıran uzmanlar, firmaları ve kendileri adına arama motorlarında birçok çalışma ile marka bilinirliğini arttırmaktadır.

Site Hızı Ve Seo İlişkisi

Site açılma hızı, sıralamayı etkileyen en önemli etkenlerden birisidir. Bilindiği üzere Google bu konu da çokça açıklama yapmış ve site hızı yüksek olan web sitelerin her zaman öncelikli olduğunu duyurmuştur. Google amacı kullanıcılara her zaman için daha verimli olan ve daha kaliteli web sitelerini sonuç olarak sunmasıdır. Kullanıcıların amacı da bu doğrultuda eşittir diyebiliriz. Her zaman aradıkları şeyleri tek tıkla bulma, sayfanın hızlı şekilde açılması ziyaretçinin sayfalar arası gezinmede kolaylık yaşaması, web sitenin hemen çıkma oranını düşürür ve trafiğini arttırır.

Seo çalışması daima kullanıcıların erişimlerini yüksek performansa taşımak, sıralamalarda rakiplerini geride bırakmak ve yükselmek amacı güdülerek hazırlanır. Böylece şunu anlamalıyız ki site açılış hızı testi düşük olan bir web sitesinin kullanıcısı az olmakla beraber, seo konusunda da geri planda olduğunu gösterir.

Site Açılış Hızının Önemi Nedir?

Modern bir web sitesi hızlı açılan bir web sitesi demektir. Sadece tasarım olarak değil tüm teknik özellikleri ile bir bütün olan modern web tasarım için önemli faktör kullanıcı deneyimine sahip olmasıdır.

Kullanıcı deneyimi birçok şekilde çeşitlendirilebilir, elbette ilki pagespeed ( sayfa açılış hızı ) ve UX tasarım bunlara örnek olabilir. Yavaş yüklenen bir web sitesi kullanıcıyı olumsuz etkiler ve siteden ayrılmasına neden olur.

Diğer bir önemli nokta ise site açılış hızı yüksek olan sayfaların Google gözünde organik olduğu anlamına gelir. Google her zaman için organik ve doğal içerikleri sever. Sitenizde organik olan her şey ve yüksek hız sizi daima sıralamada yükseltir.

Site Hız Testi Araçları

Web sitenizin hız testini ölçümlemek için kullanacağınız oldukça alternatifli araçlar bulunmaktadır. Web site analizlerinde son derece önemli bir yer tutan bu araçlar sayesinde, hataları tespit edebilir, raporlayabilir ve site açılış hızı, site optimizasyonu hakkında pek bilgiye sahip olabilirsiniz. Bu alanda en yaygın araçları listeleyelim.

Kullanabileceğiniz araçlardan bazılarıdır.

Site Hızı Arttırma Nasıl Yapılır?

Site hızı arttırma çalışmaları yapmadan önce, site açılış hızının neden yavaş olduğunu tespit etmek gereklidir. Buna bağlı yapılan tespitler sonrasında iyileştirmeler ve gerekli çalışmalar yürütülebilir. Pagespeed analizleri sadece bir sefer değil, haftalık veya aylık olarak yapmanız site açılış hızını yükseltmenizde başarı elde etmenizi sağlar.

Önbellekleme

Kullanıcıların sitenizi ziyaret etmesinin ardından, bir sonraki ziyaretinin sunucu yolu ile değil kendi cihazından giriş yapmasını sağlar. Tarayıcı önbellekleme teknolojisinden yararlanmanızda fayda var.

Görsel Optimizasyon

Sayfalarınızda bulunan yüksek görseller sayfa hızınızı düşürebilir. Sitenizde kullanacağınız görsellerin boyutunu sıkıştırabilir ve özellikle JPG, PNG ve GIF kullanabilirsiniz.

Kodları Düzenleyin

Özellikle javascript ve Css kodlarında iyileştirme yapabilir, site hızınızı arttırabilirsiniz. Bunun için verebileceğim öneriler ise, javaScript kodlarının HTML kodlarının altında olması, Css kodların ise HTML kodlarının üstünde olması olabilir.

Gereksiz Eklentileri Kaldırın

Web sitenizi yavaşlatan eklentileri tespit edip kaldırın yada alternatif eklenti seçeneklerinden faydalanın.

Etiket Yönetim Araçları

Google Tag Manager bu alanda kullanabileceğiniz en iyi araçtır. Bu sayede dönüşüm etiketleri, facebook pixel etiketi ve analytics gibi etiketleri tek bir alanda toplamanızı sağlar ve site hızınızı arttırır.

Yönlendirmeler

En fazla 1 yönlendirmeye izin verin, site içinde yer alan linklerin hiçbirinde yönlendirme olmamasına dikkat edin. 1 den fazla yönlendirme sitenizi yavaşlatır.

Güncelleme

Kullandığınız tüm eklentilerin zamanla güncellendiğini unutmayın, sık sık kontrol edin ve güncelleyin. Bu kriterleri yerine getirdiğinizde site açılış hızının yükseldiğini göreceksiniz.

Sayfa Hızı Optimizasyonun da Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sayfa hızı optimizasyonunu sağlarken uygulayacağınız tespitler çok önemlidir. Seo çalışması için en önemli kriter önceliğin web sitenin iyileştirilmiş olmasıdır. Her bakımdan donanımlı bir web sitesi sıralamada yüksek, Google gözünde ise kalitelidir.

Yapacağınız Tespitler

  • Web sitenizin hızını test edin, tarayıcıya ne kadar sürede yüklendiğini gözlemleyin
  • Tarayıcı önbellekleme durumu var mı? Kontrol Edin
  • Http talepleri fazlamı
  • Html, css ve Javascript dosyaları sıkıştırılmış mı?
  • Web sitesinde bulunan dosyalar küçültülmüş mü?
  • Görsel (Resim ) dosyaları fazla mı yer kaplıyor?
  • Site alan adı (Adresi ) farklı bir URL ye yönlendirme yapmış olabilir mi?
  • Url’lerden 301 yada 404 hatası alıyor musunuz?

Web site hız optimizasyonu Seo uzmanı için en önemli unsurdur. Çalışmalara start veren bir seo uzmanı ilk olarak site içi seo optimizasyonundan işe başlar. Seo çalışmalarının (Site dışı seo) daha verimli ve başarı getirmesi için site hızı performansı son derece önemlidir. Sizler de bu ayrıntıyı ihmal etmeden, sayfa açılış hızlarınızı test edin.

Yorumlar kapalı

WhatsappTelefon